M3u Dosyası Nasıl Yapılır?

by

M3u dosyasının sıfırdan oluşturulması kolay bir işlem değildir. Öndelikle uygun sözdiziminin kullanılması gerekmektedir. m3u dosyaları birbirleri ile benzerlik gösterebileceği gibi çok büyük farklılıklarda gösterebilmektedir. Dosyalar mutlak yol adlarının kullanılması gerekmektedir. url adresi ya da tüm bir klasör olarak kullanılabilmektedir.

M3u Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

M3u dosyası XSPF ya da HTML dosyalarına dönüşebilmektedir. Bunu yapmak için medya klasöründen çalma listesini dosyaya kaydet butonuna basarak format seçmek gerekmektedir.

M3u dosyası Nasıl Açılır?

Dosyaları açabilmek için birçok medya oynatıcı programı bulunmaktadır. bunlardan bazıları ücretli, bazıları ise ücretsizdir. VLC programları ücretsiz programlardan bir tanesidir. bu program yalnızca m3u dosyası ile değil aynı zamanda conf, asx, cue, ifo, pls, m3u8, cspf, wvx dosyaları ile de işlem yapabilmektedir. M3u dosyası bir medya oynatıcısıdır. Bir program ile açılması şarttır. Metin düzenleyici olarak da açılabilmektedir.

M3u moving pitcure experts group audio layer 3 uniform resource locator isimlerinin kısaltmasından meydana gelmektedir. Bunun anlamı Türkçe olarak görüntü, ses ve video içeriklerini aynı yerde toplayan kaynak konum belirleyici dosya türüdür. İnternet üzerindeki ses, video içeriklerine kolay bir şekilde ulaşmayı sağlamaktadır. Bir başka deyişle multimedya oynatma sistemidir. İçerisinde  canlı tv ve radio da bulunmaktadır. akıllı tv, telefon, bilgisayar, tablet gibi birçok cihazda kullanılabilmektedir. Günümüzde en çok ip tv’lerde kullanılmaktadır. İp tv için m3u dosyası alınması gerekmektedir. bunun için server url, kullanıcı adı ve şifre bulunmaktadır. bütün bunlara m3u dosyası adı verilmektedir. Smart TV’lerde bunun için ss ip yüklü olması gerekmektedir. buraya m3u dosyasının bağlantısının kopyalanması gerekmektedir. Smart TV’lerde böylece kanal listesi alınabilmektedir. Smart tv’lerde bu dosya sayesinde tüm kanallar listelenmektedir. Böylece bu kanalları canlı olarak izleme imkanı bulunmaktadır. kanalların hepsi yalnızca bir kez yüklenmektedir. Bu işlem yani kurulum işlemi sadece bir kere yapılmaktadır. İp TV’yi her açacağınız zaman bu işlemleri tekrarlamanıza gerek bulunmamaktadır. Bu oldukça basit bir işlemdir. M3u dosyaları sayesinde akıllı televizyonlardan ip tv yani internet ile canlı tv izlemek mümkündür. M3u en çok bu amaçla kullanılmaktadır.

Yazımızı okuyunuz:  Artvin İptv

Sitemize girerek iptv paketlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz; https://www.iptvtr.net/iptv-kampanya/


iptv Konusunda Öncü Firma Sahibi ve Geliştirici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir